Kuvaus
Sööttis-duo pinkki
Tämä on pääsiäisen erikoistarjoustuote ja ei sisällä siksi erillistä jäsenalennusta.
* 2 kpl treenileluja: Sööttis-pallo sekä JoustoSööttis-pallo
Sööttis on minimokkapallo pikkukoirille ja pienille pennuille, jotka tykkäävät, että lelun sisällä on vinku. Sööttiksessä on aito lampaanvillatäyte ja yksi suurempi vinku.
JoustoSööttis on suositun Sööttis-pallon pitkävartisempi joustolla varustettu versio mini- ja medikoirille, jotka tykkäävät erityisesti vetoleikeistä. JoustoSööttiksessä on aito lampaanvillatäyte ja yksi vinku. Sööttis-mokkapallo on SporttiRakin omaa kotimaista lelutuotantoa, mukavan pehmeä pallo koiran kanssa leikkimiseen ja palkitsemiseen. Lelu on suunniteltu erityisesti koiraharrastajien treenikäyttöön. Pienelle koiralle ja pennuille aito nahka on mukavan pehmeää hampaille.
Materiaali
Lelujen aito nahka on Pohjanmaan Kalusteen laadukkaasta huonekalutuotannosta leikkuusta ylijäänyttä materiaalia, joka kierrätetään SporttiRakin tuotannossa koirien leluiksi. Lelumallit on suunniteltu sellaisiksi, että nahat saadaan hyödynnettyä mahdollisimman tehokkaasti leikkuuvaiheessa, ja loput nahat hyödynnetään lelujen sisällä täytteenä. Nahoissa on EU:n REACH-sertifikaatit, jotka todistavat, että ne ovat myrkyttömiä eikä niiden käsittelyssä ole käytetty vaaralliseksi luokiteltuja aineita.
Lelun ominaisuudet ja käyttö
Täytteen määrä ja siten lelun paino voi hieman vaihdella lelusta toiseen, sillä jokainen tuote valmistetaan käsityönä. Ethän anna koiran leikkiä lelulla yksin, valvo aina koirasi leikkimistä. Aito nahka voi houkutella pureskelemaan lelua, joten ethän anna koirasi repiä ja niellä paloja/materiaalia. Lelu on tarkoitettu yhdessä ohjaajan kanssa leikkimiseen. Suurin osa koirista innostuu leikkimään aidosta luonnon materiaalista valmistetun lelun kanssa erinomaisesti.
Koska materiaali on aitoa nahkaa, se myös käyttäytyy sen mukaisesti. Lelua ei kannata kastella eikä ole parhaimmillaan myöskään pakkasella, koska kastuessaan nahka luonnollisestikin kovettuu ja se vaikuttaa lelun kestävyyteen ja käyttöikään. Nahka luonnon materiaalina pysyy kestävimmillään ja myös mukavan pehmeänä, kun lelu pysyy kuivana. Tämä lelu ei siis välttämättä ole märimpien treenien paras lelu, mutta todennäköisesti koiran mielestä ihana superpalkka silloin, kun on oikea aika lelun käyttämiselle.
Valitsethan myös lelumallistosta oikeankokoisen lelun koirallesi, esimerkkilistan löydät alta.
Tuote on 100 % kotimaista käsityötä laadukkaasta aidosta nahasta.
Sööttis/JoustoSööttis
Paino: noin 25 g
Koko: noin 4 x 10 cm
Joustoversiossa nauhan pituus: ilman venytystä 38 cm, venytettynä 54 cm
Materiaali: aito kierrätysnahka, sisällä karstattua lampaan villaa + vinku
Mikä on sopivankokoinen lelu?
Jotta lelu olisi mahdollisimman kestävä ja sopivankokoinen käytössä, on tärkeä valita omalle koiralle oikeankokoinen lelu. SporttiRakin lelumalliston koot menevät seuraavasti:
- Pikkukoirat ja pennut (esim. kääpiövillakoira): Sööttis, Pikkis, Söpis, VinkuSöpis, Namis
- Medikoirat (esim. shetlanninlammaskoira, cockerspanieli): Söpis, VinkuSöpis, Möyhis, VinkuMöyhis, Namis
- Maksikoirat (esim. bordercollie): Möyhis tai VinkuMöyhis, Muhkis, Vahvis, Mahtis, Namis XL
- Suuret maksikoirat, joilla paljon puruvoimaa (esim. belgianpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira): Vahvis tai mieluiten suurempi Vahvis XL
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.